Vitéz Háry László emlékművének avatása

Vitéz Háry László magyar királyi repülő vezérőrnagy, az önálló magyar légierő első parancsnoka emlékművét ünnepélyes keretek között a RepTárban avatták fel augusztus 14-én délelőtt.

A Repülő Fegyvernem Napján, Nagyboldogasszony ünnepén köszöntjük a légierő valamennyi tagját, s kívánunk munkájukhoz sikert és egészséget!
Vitéz Háry László vezérőrnagy emlékművének újraavatása másnapján ismertetjük rövid életrajzát, így is tisztelegve katonai pályafutása, emberi nagysága előtt.Vitéz Háry László magyar királyi repülő vezérőrnagy, 1890. augusztus 11-én Gyömörén született, ahol egy 16 gyermekes családban nőtt fel, majd az önálló magyar légierő első parancsnokává vált.

Az első világháború előtt, a nagyváradi honvéd-hadapródiskola elvégzése után, 1908-ban zászlós rendfokozatban a Császári és Királyi 9. tábori vadász zászlóaljnál szolgált. Több fegyvernemet megjárva, 1915-ben már tábori pilótaként a 4. repülőszázadhoz került, majd a 42. vadászrepülő-század parancsnoka lett. Itt alapozta meg legendás hírnevét, mint vadászrepülő. 1918. június 22-ig több mint 300 ellenséges terület feletti repülést hajtott végre és 80 légi harcban vett részt.
Ezt követően, egy szerencsétlenül végződött felszállás közben súlyos sérüléseket szenvedett. Megkapta az egyik legmagasabb hadi kitüntetést, a Lipót-rend Lovagkeresztje hadiékítményes, kardos változatát. A két háború között 1922-ben parancsnoksága alatt Szegeden megkezdődött a hazai pilótaképzés, amit 1924-től kiegészített a Kenese Waldemár alezredes által irányított szombathelyi Repülőgép-vezető Iskola. Ő volt az, aki 1925-ben magassági rekordot állított fel Hille Alfréddal, a hazai katonai meteorológia atyjával.
1930-ban, őrnagyi rendfokozatban, légügyi felügyelő volt, majd karrierje csúcspontjaként 1938. november 01. ‒ 1940. december 24. között, ezredesként, az önálló magyar Honvéd Légierők első parancsnoka tisztséget bízták rá.
A második világháború alatt 1942‒1944. között a Magyar Aero Szövetség elnöke volt vezérőrnagyi rendfokozatban. 1945 február 27-én feleségével, két gyermekével és Magyar Sándor óceánrepülővel Olaszországba repült (a Bari város melletti Sanvito faluban landolt), azzal az átalakított Fw-58C Weihe futárgéppel, amelyet a Horthy Miklós Repülő Nemzeti Alap elnökeként használt. Rómából 1946-ban tért vissza Magyarországra. Akkor, (ugyanez év szeptember 25-én) a Honvédelmi Minisztérium tisztázta szerepét a világháborúban és „dicsérettel igazolta”. Annak ellenére, hogy a Szövetséges Ellenőrző Bizottság elutasította újbóli utazási kérelmét Olaszországba, 1947-ben mégis kiutazott Rómába, ahonnét 1948-ban újra visszatért Magyarországra.
1949. július 16-án a Katonapolitikai Osztály nyomozói öccsével, Háry Kálmánnal letartóztatták. Őket, koholt vádak alapján ‒ valós vádemelés és bírói ítélet nélkül ‒ a kistarcsai internálótáborba hurcolták, ahol gyógyszereinek megvonása miatt 1953. február 13-án, 62 évesen, szívelégtelenségben elhunyt. Háry László sírja Budapesten, az Új köztemető 301-es parcellájában található.

A volt emlékmű története:
A Budapest déli részén elhelyezkedő tököli repülőteret a szovjet 36. Légi Hadsereg törzse adta át 1991. június 5-én a Magyar Honvédségnek. A repülőtér üzemeltetését ugyanezen év május 5-től az MH 93. Vitéz Háry László Vegyes Repülőosztály vette át. Az Osztály a névadójának állított emléket az abban az időszakban felállított emlékmű.
Az alakulat 1992-ben a kiöregedett An–24V-k helyett, 2 db An–26-ost vett át a szolnoki MH 89. Szolnok Vegyes Szállítórepülő Dandártól. A Repülőosztály 2001. augusztusáig működött Tökölön (felszámolásra került), melyet követően személyi állományát és repülőtechnikáját Szolnokra diszlokálták. A Magyar Honvédség kiürítette a repülőteret.
Vitéz Háry László magyar királyi repülő vezérőrnagy emlékét egy, a volt katonai repülőtéren felállított emlékmű őrizte, (képünkön) mely mára az enyészeté lett. Az emlékművön elhelyezett légcsavar eltűnt, a Vezérőrnagy úr emlékét őrző márvány emléktábla törötten, a talapzatot körülvevő gazos területen található elő.
Mivel ez az állapot nem méltó az első világháború legendás harcászati repülőgép-vezetője-, az önálló magyar légierő első parancsnoka emlékéhez, ezért a Honvédelmi Minisztérium támogatásával ‒ a Honvédelmi Sportegyesület Szolnok kezdeményezésére ‒ az emlékmű új helyen, a szolnoki RepTár Repülőmúzeum területén megújult.
A Honvédelmi Sportegyesület Szolnok (a továbbiakban: HOSESZ) a 2018-as év során alakult meg a Magyar Honvédség katonái, Szolnok Megyei Jogú Város Önkormányzata, illetve a Szolnoki Sportcentrum Nonprofit Kft. együttműködésében. Tevékenységét a Honvédelmi Sportszövetség támogatja. A HOSESZ fő célja a honvédelmi pályára irányítás a katonai tevékenységekhez köthető, döntően repülő sporton (sportrepülés, ejtőernyőzés) keresztül, a Magyar Honvédség népszerűsítése, a honvédelmi nevelés programjaiban való aktív közreműködés. Emellett, alapító okirata alapján, meghatározó jelentőségű feladata a honvédelemhez kapcsolódó hagyományok ápolása, a repülő hagyományőrzés. Figyelembe véve a fentiekben leírt célokat és feladatokat, HOSESZ célul tűzte ki Vitéz Háry László emlékművének helyreállítását a RepTár emlékparkjában.
Az elmúlt 6 hónapban a HM Katonai és Társadalmi Kapcsolatok Főosztálya, a Honvédelmi Sportegyesület Szolnok, a RepTár Szolnoki Repülőmúzeum és a Honvéd Sportegyesületek Országos Szövetségének együttműködésében megtörtént az emlékmű szolnoki kivitelezése.

(Forrás: Dr. Bali Tamás, egyesületi elnök- Honvédelmi Sportegyesület Szolnok)

Emlékművének újraavatásával tisztelegtek vitéz Háry László vezérőrnagy, az önálló magyar légierő első parancsnoka emléke előtt a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség Parancsnoksága, a légierő alakulatai és a repülés hagyományait ápoló nyugállományú egyesületek képviselői augusztus 14-én,(a magyar légierő napjához kapcsolódva) a RepTár Szolnoki Repülőmúzeumban. Az emlékmű leleplezésekor a RepTár feletti áthúzással két Airbus H145M helikopter és Gripen vadászrepülőgépekből álló kötelék tisztelgett vitéz Háry vezérőrnagy emléke előtt. Az ünnepi megemlékezés zárásaként a részt vevő katonai szervezetek és civil egyesületek képviselői megkoszorúzták az önálló magyar légierő első parancsnokának emléktábláját.